ZAMBEZI REGION DOMINATE CABINET, DEFENSE AND SECURITY, AND PS APOINTMENTS UPTO 95%

ZAMBEZI REGION DOMINATE CABINET, DEFENSE AND SECURITY, AND PS APOINTMENTS UPTO 95%

PRESIDENT

Hakainde Hichilema- Southern Province

SPEAKER OF THE NATIONAL ASSEMBLY

Nelly Mutti-Western Province

CHEIF JUSTICE

Dr. Mumba Malila SC- Lusaka

CABINET MINISTERS

1. Defence- Ambrose Lwiji Lufuma- North-Western

2. Home Affairs and Internal Security- Hon. Jacob Jack Mwiimbu- Southern

3. Finance and National Planning- Hon. Dr Situmbeko Musokotwane- Western

4. Justice- Hon. Mulambo Hamakuni Haimbe -Southern

5. Information and Media and Chief Government Spokesperson- Hon. Chushi Kasanda- Central

6. Foreign Affairs- Hon. Stanley Kasongo Kakubo- Central Province

7. Green Economy and Environment- Hon. Collins Nzovu- Central

8.Mines and Minerals Development- Hon. Paul C. Kabuswe-Northern Province

9. Commerce, Trade and Industries- Hon. Chipoka Mulenga- Northern Province

10. Transport and Logistics- Hon. Frank Museba Tayali- Central Province

11. Agriculture- Hon.Reuben Mtolo Phiri- Eastern Province.

12. Education- Hon. Douglas Munsaka Syakalima- Southern Province.

13. Health- Hon. Sylvia Masebo- Lusaka Province

14. Water Development and Sanitation- Mike Mposha- Eastern Province

15. Fisheries and Livestock- Makozo Chikote- Western Province.

16. Local Government and Rural Development- Hon. Gary G Nkombo- Southern Province

17. Tourism-Hon. Rhodine Sikumba- Southern Province

18. Labour and Social Security- Hon. Brenda Mwika Tambatamba- Northwestern Province

19. Lands and Natural Resources- Elijah Julaki Muchima – Northwestern Province

20. Energy- Hon. Peter Chibwe Kapala- Luapula Province

21. Community Development- Hon.Doreen Sefuke Mwamba- Northern Province

22. Infrastructure and Housing- Hon.Charles Milupi- Western Province

23. Technology and Science- Hon. Felix Mutati- Northern Province.

24. Small and Medium Enterprise- Hon. Elias Mubanga- Muchinga

25. Youth, Sports and Arts- Elvis Chishala Nkandu- Northern Province

SERVICE CHIEFS

1. Zambia Army Commander- Lt. Gen Dennis Alibuzwi- Western Province

2. Zambia Airforce -Lt. Gen Colin Barry- Northwestern Province

3. Zambia National Service- Lt. Gen Patrick Maliti Soloti- Northwestern Province

4. Zambia Police- Lemmy Kajoba- Northwestern Province

5. Zambia Security and Intelligence Services- Friday Nyambe- Western Province

6. Deputy Inspector General of Police, State House- Fanwell Siandenge- Northwestern Province

7. Drug Enforcement Commission- Mary Chirwa (Eastern, Southern Province)

8. Anti-Corruption Commission-Silumesi Muchula( Western/Southern).

9. Zambia Correctional Service- Frederick Chilukutu- (Southern Province)

STATE HOUSE

1. Bradford Machila- Principal Private Secretary( Southern Province)

2. Jito Kayumba- Economic Advisor-Northwestern Province

3. Dr. Roma Chilengi- Covid Advisor – Northwestern Province

4. State House Permanent Secretary and Deputy Secretary to Cabinet- Dr. Oliver Kalabo- Western Province

5. Anthony Bwalya- Press- Northern Province

6. Dr. Lawrence Mwananyanda- Projects and Implementation- Western Province

7. Dr. Pamela Mwamba Nakamba- Economic Advisor- Northern Province

8. Christopher Mundia- Legal Advisor- Western Province

9. Levy Ngoma- Politics- Eastern Province

10. Joseph Lungu- Policy Compliance- Eastern Province

STATE HOUSE PRESS TEAM

1. Clayson Hamasaka- Southern-

2. Fred Misebezi- Southern

3. Brian Mwiinga-Southern

4. Chella Tukuta Cornelius- Photographer- Northern

5. Thomas Nsama- Northern

PERMANENTSECRETARIES

1. Acting Secretary to Cabinet- Patrick Kangwa- Northern Province

2. Secretary to Treasury – Felix Nkulukusa- Central/Southern

3. Deputy Secretary to Cabinet( Finance)- Siazongo Siakalenge- Southern Province

4. State House Permanent Secretary- Dr. Oliver Kalabo- Western Province

5. Defence- Norman Chipakupaku- Northwestern Province

6. Office of the Vice President- Ndiwa Mutelo- Western Province

7. DMMU National Coordinator- Dr. Gabriel Pollen- Western Province.

8. National Coordinator- Smart Zambia Institute- Percy Chinyama- Southern Province

9. Remuneration, Cabinet- Mwamba Peni-Muchinga Province.

10. Special Duties, Cabinet- Patrick Mucheleka- Northern Province

11. Gender Division- Mainga Kabika- Southern Province

12. Public Service Management Division- Margaret Miyoba Bwanga- Southern Province.

13. Management DevelopmentDivision- Cabinet Office- Kusobilo Kamwandi- Western Province

14. Foreign Affairs and International Cooperation – Chembo Mbula- Copperbelt

15. Foreign Affairs (IRC) Isabel Mutinta Lemba-Southern Province

16. Home Affairs- Josephs Akafumba- Western Province

17. Home Affairs- Dickson Matembo- Southern Province

18. Local Government and Rural Development- Wisdom Bwalya- Northern Province.

19. Local Government- Maambo Hamaundu- Southern

20. Health – Prof. Lackson Kasonka- Northwestern

21. Education- Joel Kamoko – Central

22. Education- Noriana Muneku- Northwestern Province.

23. Science and Technology- Brilliant Habeenzu- Southern Province

24. Commerce and Trade Industry- Chawe Chuulu-Southern Province.

25. Energy- Francesca Zyambo- Eastern Province

26. Justice- Mwenya Bwalya- Northern Province.

27. Tourism- Evans Muhanga (Southern Province)

28. Finance and National Planning- Mukuli Chikuba- Southern Province

29. Youth, Sports and Arts- Kangwa Chileshe- Northern Province

Leave a Reply

Your email address will not be published.